Z roku na rok miasto Kraków wdraża w życie coraz więcej ekologicznych pomysłów – podaje krakow-name.eu. Dosłownie nie tak dawno temu miasto to zostało uznane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce, ale dzięki zaangażowaniu obywateli, owocnej współpracy aktywistów i władz lokalnych sytuacja znacznie się zmieniła. Co więcej, sytuacja ekologiczna w mieście zaczęła się z roku na rok poprawiać.
Jakie są główne trendy ekologiczne, popularne inwestycje i ciekawe pomysły na rozwój miasta Krakowa przeczytacie w poniższym materiale.
Ekologiczny startup Airly

Wspominając o głównych inwestycjach ekologicznych Krakowa, warto wspomnieć o jednym z udano założonych tutaj startupów o nazwie Airly. Postępowy pomysł lokalnych twórców bardzo szybko zyskał wsparcie i został zrealizowany. Dziś jest to dość potężna firma zajmująca się produkcją specjalnych czujników mierzących jakość powietrza.
Firma stworzyła skuteczną zintegrowaną platformę, która stale monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza, łączy funkcje korporacyjne i usługi w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w różnych miejscach na planecie. Taka platforma pozwala firmom, które przystąpiły do programu, a także rządowi, otrzymać dokładne dane w celu podjęcia skutecznych rozwiązań problemu.
Czujniki monitorujące jakość powietrza Airly są popularne na całym świecie. Głównym celem, jaki sobie postawili krakowscy twórcy, jest to, aby jakość powietrza była widoczna i zrozumiała dla wszystkich, gdyż tutaj wierzą, że świadomość społeczna pomoże szybciej znaleźć rozwiązania problemów i skutecznie je przezwyciężyć.
Dziś firma Airly współpracuje z samorządami lokalnymi i międzynarodowymi, różnymi przedsiębiorstwami i mediami. Użytkownicy mogą pobrać bezpłatną aplikację mobilną Airly, aby zobaczyć, czym w tej chwili oddychasz. Można także skorzystać z mapy zanieczyszczeń powietrza w mieście, którą można znaleźć na oficjalnej stronie producenta.
Wieża Smog Free Tower

Walka z zanieczyszczeniem powietrza to jeden z kluczowych kierunków rozwoju miasta. Nic więc dziwnego, że kolejna inwestycja ekologiczna w Krakowie, o której będziemy opowiadać, dotyczy również jakości powietrza. Chodzi o Wieżę Smog Free Tower, która choć była przejściowym zjawiskiem w życiu miasta, stała się jednak ciekawym przeżyciem i powodem do refleksji.
Wieża Smog Free Tower powstała dzięki staraniom ING Banku i holenderskiego projektanta Daana Roosegaarda. Obiekt był największym na świecie siedmiometrowym oczyszczaczem powietrza zewnętrznego i znajdował się w Parku Jordana w Krakowie. Został zainstalowany w ramach realizacji programu Smog Free Project, a wybór miasta Krakowa wynikał właśnie z tego, że jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło walkę ze smogiem.
Wieża działała na opatentowanej technologii jonizacji w celu usuwania zanieczyszczeń. Miała mieć zdolność filtrowania 30 000 metrów sześciennych powietrza na godzinę przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Konstrukcja wychwytywała zanieczyszczenia powietrza w promieniu kilku metrów i wykazała swoją skuteczność, mimo że aby uzyskać znaczący efekt, takich wież powinno być w mieście znacznie więcej.
Po pewnym czasie pracy w Krakowie instalacja Smog Free Tower zaczęła podróżować dalej po świecie. Faktem jest, że taki projekt miał pełnić funkcję dydaktyczną. Miał pokazać mieszkańcom miasta, jak to jest żyć w „bańce” czystego powietrza i zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w rozwiązywanie wspólnego problemu w poszukiwaniu skutecznych sposobów na oczyszczenie Krakowa ze smogu.
Rozwój infrastruktury rowerowej w mieście

Alternatywne środki transportu i rezygnacja z samochodów zanieczyszczających środowisko to kolejny międzynarodowy trend ekologiczny. Ludzi na całym świecie zachęca się do przesiadki na rowery, aby zrobić miasta czystszymi, ponieważ nie jest tajemnicą, że taki dwukołowy transport jest całkowicie przyjazny dla środowiska.
W ostatnich latach miasto Kraków przywiązuje coraz większą wagę do rozbudowy infrastruktury rowerowej. W mieście już istnieje ponad 250 kilometrów ścieżek rowerowych, a opracowywane są nowe projekty, które mają zwiększyć liczbę tras i jeszcze bardziej zachęcić ludzi do korzystania z rowerów na co dzień.
Na przykład Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa zapoczątkował dobrą inicjatywę pod hasłem „Rowerem do pracy…”. Projekt skierowany jest do pracowników lokalnych przedsiębiorstw, aby codziennie dojeżdżali rowerem do pracy. Wiele dużych krakowskich firm chętnie wsparło inicjatywę urzędników i przyłączyło się do niej.
W Krakowie działa około 150 stacji rowerowych, na których mieszkańcy miasta mogą o każdej porze roku wypożyczyć rowery. Ponadto w różnych lokalizacjach miasta znajdują się także stojaki na rowery.
Tworząc trend na rowery, aktywiści i urzędnicy miejscy dążą do zmniejszenia ruchu drogowego i tym samym emisji toksycznych gazów do powietrza. Poza tym jest to także swego rodzaju program promowania zdrowego stylu życia, gdyż jazda na rowerze pozwala poprawić samopoczucie, rozwinąć się fizycznie i spowodować wydzielanie endorfin – hormonu szczęścia.
Projekt #blisko

Kolejną ekologiczną inwestycją w Krakowie jest projekt #blisko, który zachęca mieszkańców do życia w stylu „zero waste”. To sposób na życie, w którym ludzie starają się wytwarzać jak najmniej odpadów, nie zanieczyszczając tym samym środowiska.
Taki startup został stworzony przez mieszkankę Krakowa i szybko uzyskał wsparcie lokalnych przedsiębiorców, aktywistów i urzędników miejskich. W ramach realizacji takiego projektu po raz pierwszy pojawiły się unikalne mapy na terenach mieszkalnych Nowej Huty, które przedstawiają najważniejsze aspekty stylu życia „zero waste”.
Na mapie oznaczono miejsca bezpośrednio związane z ekologią i „zero waste”. Są to sklepy warzywne, warsztaty rowerowe, targowiska, wypożyczalnie środków transportu ekologicznego, sklepy z używaną odzieżą i obuwiem itp.
Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie zaznaczone na każdej mapie punkty znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od miejsca jej zamontowania. Zgodnie z wizją twórcy startupu powinno to pomóc zminimalizować korzystanie z samochodów, zachęcić do spacerów itp. Mapy tego typu są także swoistą wizualizacją świadomego podejścia do życia, na które mieszkańcy osiedli zwracają uwagę każdego dnia, przechodząc obok. Dla niektórych jest to zachęta do przeanalizowania swoich nawyków, a dla innych inspiracja nowych pomysłów w celu uczynienia naszej planety czystszej.
Autorka projektu mówi o tym, że główną ideą #blisko jest wdrożenie takiego stylu życia, kiedy ludzie kupują tylko faktycznie potrzebne rzeczy lub korzystają z usług na miejscu. To próba podjęcia wyzwania walki z globalnymi zmianami klimatycznymi – przede wszystkim poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i dbałość o zasoby, którymi dysponują mieszkańcy miasta.
W 2019 roku krakowski projekt został trzecim zwycięzcą międzynarodowego konkursu ekologicznego Climathon, który objął ponad 50 krajów. Startup z Krakowa zdobył zwycięstwo w kategorii mobilności i zero waste w życiu codziennym
